28.05.2019 roku uczniowie klasy IV a i IV b razem z wychowawczyniami panią Anetą Nawłatyną i  panią Joanną Bartoszcze –Wójcik, rodzicem panią Edytą Józefczak odbyli wycieczkę w formie warsztatów historycznych.

 

Najpierw zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej –  300-metrowa trasa  biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie, która otwarta została w czerwcu 2006 roku. Korytarze i sale znajdują się na trzech kondygnacjach, na głębokości  do 12 metrów. Trasa przebiega pod lubelskim Starym Miastem, zaczyna się w Trybunale Koronnym, biegnie pod ulicami Złotą i Archidiakońską, kończy się  w jednej z kamienic przy placu Po Farze.

Potem wyjazd do Zawieprzyc- wsi w Polsce położonej w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Spiczyn. We wsi na skarpie nad rzeką Wieprz znajdują się ruiny zamku wraz z zachowaną kaplicą. Wieś była dawną siedzibą magnacką. W XVI wieku Zawieprzyce należały do Zawieprzskich herbu Janina, którzy posiadali zamek obronny. Kolejny właściciel, wojewoda wołyński Atanazy Miączyński (Legenda Zawieprzycka). Wiekowe lipy rosnące w tutejszym parku z pewnością pamiętają  1883 rok, kiedy to 16-letnia Maria Skłodowska ( noblistka) spędzała tu wakacje w dworku stryja Ksawerego, który był dzierżawcą majątku. Warsztaty zaczęła lekcja fechtunku, strzelania z łuku, uczniowie zwiedzali lochy i odbyli spotkanie z Katem Arturem.  Poznali Legendę Zawieprzycką-uczestnicy odgrywali role bohaterów  przebierając się w stroje z epoki. W muzeum regionalnym odbyli lekcje nauki pisania gęsim piórem. Każdy mógł pokrzepić się smaczną kiełbaska z grilla oraz  kupić pamiątki.

Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Chorągwi Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty, że zechcieli nas gościć.

                                                                       Organizator wycieczki

 

 

Zdjęcia z wydarzenia