Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi


ul. Tadeusza Kościuszki 148

24 - 200 Bełżyce


tel. 81 517 23 12


e - mail: zs2belzyce@wp.pl

CZYM JEST SAMODYSCYPLINA?

Samodyscyplina to skuteczna pomoc do zniwelowania wielu problemów wychowawczych. Bardzo łatwo dyscyplinować i pouczać dziecko, gdy jest się obok niego. Co jednak, gdy w pobliżu nie ma już rodziców i opiekunów? Czy dziecko będzie wciąż zachowywać się w pożądany przez dorosłych sposób? Jak wiemy … Nie zawsze!

Nauka samodyscypliny to nauka dziecka świadomych wyborów i decyzji oraz podejmowania odpowiedzialności za swoje zachowanie

JAK POMÓD DZIECKU W NAUCE SAMODYSCYPLINY?

  1. Nauka samodyscypliny powinna rozpocząć się w środowisku domowym. Dziecko musi wiedzieć, że są reguły i zasady których należy przestrzegać. Wspólnie ustalcie zasady domowe, później zasady szkolne itd. tak aby dziecko rozumiało zarówno powody ich powstania jak i konsekwencje ich niestosowania. Wypiszcie je i zawieście w pokoju dziecka lub innym dobrze widocznym miejscu.
  2. Wytłumacz dziecku pojęcie „samodyscypliny” i wskaż zalety jakie daje każdemu człowiekowi możliwość decydowania i wyboru swojego zachowania. Pokaż jak wiele satysfakcji może dać nauka samodyscypliny. Podkreślaj, że to człowiek panuje nad swoim zachowaniem, a nie odwrotnie. Fakt ten daje mu siłę i władzę J
  3. Dziecko musi wiedzieć, że agresja jest jednym z tych zachowań, którego absolutnie nie tolerujemy, ponieważ pociąga za sobą bardzo przykre konsekwencje tak dla ofiary jak i dla agresora. Bardzo ważna jest więc samodyscyplina w tym właśnie obszarze. Aby udało się osiągnąć ten cel dziecko musi wiedzieć dlaczego nie może stosować agresji oraz jak inaczej może skanalizować złość lub wewnętrzne pobudzenie (w energicznej zabawie, wyładowując napięcie poprzez darcie gazet, czy boksując np. specjalnie przygotowany worek – wypełniony gałgankami).
  4. Odpowiedź na pytanie dlaczego nie wolno stosować agresji dla osób dorosłych wydaje się prosta, jednak wcale nie musi być oczywista dla dziecka. Aby zrozumiało ono co znaczy cierpienie, ból, wstyd, strach (wszystko to, co odczuwają ofiary agresji) trzeba kształtować w nim empatię – umiejętność współodczuwania odwołując się do jego własnych przeżyć.
  5. Nagradzaj wszystkie sukcesy dziecka i te małe i te duże w nauce samodyscypliny.
  6. Często rozmawiaj z dzieckiem o samodyscyplinie odnosząc się także do innych sfer życia, np. jestem bardzo zmęczona ale pójdę do kuchni i umyję naczynia (to mój obowiązek i muszę to zrobić niezależnie od wszystkiego).
  7. Nie wstydź się prosić o pomoc i radę nauczyciela czy pedagoga szkolnego. Wspólnie łatwiej osiąga się sukces.

Dzisiejszy świat jest pełen wyzwań i możliwości ale także pełen zagrożeń i niebezpieczeństw zagrażających Twojemu dziecku. Nie pozostawaj wobec nich obojętny. Naucz dziecko świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Naucz dziecko samodyscypliny!

za: glospedagogiczny.pl

Synergia-LOGO

baner mmowid

Zaloguj się

 

 

               

 

    11  

Copyright Zespół Szkół nr 2 w Bełżycach © 2015. All Rights Reserved.