Jak przebiega rozwój mowy dziecka?

Można podzielić go na kilka etapów:

Okres melodii (od narodzenia do 1 roku życia)

Dziecko początkowo krzyczy, głuży (dźwięki fizjologiczne), gaworzy – reaguje na mowę otoczenia, powtarza, pod koniec tego okresu świadomie produkuje kilka prostych wyrazów.

Okres wyrazu (od 1 roku życia do 2 lat)

Między 14  - 15 miesiącem życia następuje rozkwit pojedynczych wyrazów.

W słowniku dziecka pojawiają się samogłoski, takie jak: a, u, i, e, oraz spółgłoski: p, b, m, t, d, n, ś, ć, czasem ź, dź. Pojawiają się różnorodne onomatopeje, np. mu, chał-chał, miał.

Okres zdania (od 2 do 3 roku życia)

Dzieci potrafią budować proste 2,3- wyrazowe zdania, potem już dłuższe (około 5-elementowe).

W tym okresie dziecko wypowiada prawidłowo spółgłoski: p, b, m, f, w, k, g, h, t, d, n, l, oraz samogłoski ustne: a, o, u, e, y, i, a, czasem nosowe: ą, ę.  Głoski trudne dzieci zastępują łatwiejszym odpowiednikiem. Pod koniec tego okresu pojawia się: s, z, c, dz, które wcześniej było zastępowane przez dziecko: ś, ź, ć, dź.

Okres swoistej mowy dziecka (od 3 do 7 roku życia)

Mowa rozwija się intensywnie, słownictwo znacznie się powiększa, dzieci zadają mnóstwo pytań.

Dziecko 4-letnie potrafi realizować głoski s, z, c, dz i nie powinno ich zamieniać na zmiękczone ś, ź, ć, dź. Może natomiast zamiast sz, ż, cz, dż mówić s, z , c, dź – jest to jeszcze w tym wieku dopuszczalne (seplenienie fizjologiczne). Jeżeli czterolatek nie wypowiada r, nie jest to niepokojące.

Głoski sz, ż, cz, dż oraz r powinny pojawić się w wieku 5-6 lat.

Dziecko 7-letnie powinno wypowiadać wszystkie głoski poprawnie i mieć opanowaną technikę mówienia.

***

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, niewielkie opóźnienia nie powinny być powodem do niepokoju.

zmm

RAZEM

Copyright Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi © 2017. All Rights Reserved.